Yunanistan’a bağlı Sicilya Adasının Siracusa bölgesinde (m.ö287)  hayata gözlerini açan Arşimed, ünlü astronom Phidias’ın oğludur. Eğitimini hayatını İskenderiye de alan yunan matematikçi  fizik, astronomi ve mühendislik alanlarında çalışmalar yapmıştır.  Yunan Matematikçinin ölümü yine bir iddiaya göre Romalıların Siracusa kuşatmasında Romalı Askerler tarafından öldürülmüştür.

Arşimed, kendini tek bir alanda değil, birçok farklı alanda geliştirmeyi tercih etmiş olan isimlerden bir tanesidir. Matematik bilgisinin çok üst düzey olduğundan bahsediliyor ve hidrostatik ve koni kesitleri bahsi geçen en önemli çalışmaları olarak günümüze ulaşmayı başarmıştır. Arşimed’in yakın dostları, onun problem çözmeyi çok sevdiğini ve ne zaman boş kalsa onu bir problemi çözerken bulduklarını ifade ediyorlar.

Bilim dünyasına yaptığı katkılar onu gerçek bir bilim insanı olarak günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Belki bedeni hayatta değil ancak ruhu ve çalışmaları birçok bilim insanına hali hazırda yardımcı olmaya devam ediyor. Matematik, Astronomi, Fizik ve mühendislik olmak üzere farklı alanlarda çalışmalar yürütmüş ve önemli eserler bırakmıştır. Doğa yasasını bulup ‘’Buldum Buldum’’ şeklinde çıplak bir şekilde koşması anlatılan en önemli efsanelerden bir tanesidir. Arşimet ilkesinin içeriğine baktığımızda sudan ağır olan bir cismin suysa batırılması ile birlikte taşan miktarın ağırlığı kadar, nesnenin de aynı oranda ağırlık kaybı yaşaması temel alınarak ilerlenmiştir.r.

Hayatı

‘’Suyun Kaldırma Kuvveti’’ Arşimet’i popüler hale getiren önemli adımlardan bir tanesidir. Hayatı boyunca tek bir alanda çalışmak yerine farklı alanlarda kendini geliştirmeyi tercih eden, aynı zamanda su vidalarının icat edilmesinde de pay sahibidir ve bazı kaynaklarda bu icadın direkt kendisine ait olduğu ifade ediliyor. Arşimet, çok fazla sosyal hayatı olmayan ve insanlar ile iletişim kurmaktan kaçınan biri olarak tanımlanıyor. Çevresinde az sayıda arkadaşı olması da bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Kendisini sürekli çalışırken gören arkadaşları onu ya problem çözerken ya da bir şeyleri incelerken gördüklerini anlatıyorlar.

Hayatı kadar ölümü de ilginç bir şekilde gerçekleşmiştir. Bazıları buna şehir efsanesi dese de bazı kaynaklar güçlü bir şekilde ispat sunmaya devam ediyor. Matematik problemi çözerken Romalı askerler tarafından öldürüldüğü ve Arşimet’in tehlikeyi fark etmediği söyleniyor. Bu durum ilginç olmakla beraber onun problem çözerken ne kadar dikkatli ve odaklanan bir kişilik olduğunu da bir kez daha ortaya koyuyor.

Eserleri

Hayata geçirmediği eserlerinin yanı sıra yazılı eserleri ile de dikkatleri çeken bir isim. O dönemde yazmanın ne kadar zor olduğunu tahmin etmek mümkün ancak buna rağmen vazgeçmeyerek üretmeye devam etmiş ve günümüze ulaşan eserler bırakmayı da başarmıştır. Bu eserlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  • Denge Üzerine
  • İkinci Derecede Paraboller
  • Küre ve Silindir Yüzeyi Üzerine
  • Spiraller Üzerine
  • Konoidler Üzerine
  • Yüzen Cisimler Üzerine
  • Dairenin Ölçülmesi
  • Sandreckone Mekanik Teoremler Yöntemi

 

Kral Hierro, Arşimet ve Altın Taç Efsanesi

F1.a=f2.b formülünün sahibi olan ve bu formül ile birlikte dengeyi ispat etmeyi başaran Arşimet, kaldıraç ile ilgili söylediği söz ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor. Günümüze kadar ulaşan bu söze sizler de aşinasınız ve dilerseniz bir kez daha hatırlamış olalım: ‘’Bana bir dayanak noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım.’’

Bu söz lafta kalmış değildir ve yaptığı ispat ile birlikte o dönem Kral Hierro’nun gemisini de denize sorunsuz bir şekilde indirmeyi başarmıştır. Bu olay üzerine bir efsane de karşımıza çıkıyor ve dilerseniz bu efsaneyi de sizinle paylaşalım.

Geminin sorunsuz bir şekilde denize indirilmesi ile birlikte Kral Hierro, Arşimet’a altından bir taç yaptırır ve hediye eder. Bir süre sonra bu taç ile ilgili şüpheye düşen Kral, zanaatkarın bu tacı yaparken gümüş katkısı kullandığını düşünmeye başlar. Arşimet ile görüşerek bu durumu araştırmasını ister ancak  bu araştırma esnasında çok daha farklı bir başarıya imza atacaktır.

Arşimet’den 2000 Yıl Sonra…

Günümüzde Matematik’te sıkça karşılaştığımız İntegral teriminin ortaya atılmasında ve daha da önemlisi integral hesaplamasında Arşimet’in parmağının olduğunu biliyor muydunuz? o dönemde yaptığı Matematik çalışmaları ile de adından sıkça söz ettirmeyi başarmış ve Matematik dalında da önemli çalışmalara imza atmıştır.

İntegral hesaplamalarında kullanılan yöntemlerin büyük bir kısmı ünlü bilim insanın çalışmaları kaynak alınarak gerçekleştiriliyor. Onun çalışmalarının üzerinden 2000 yıl geçmesine rağmen hali hazırda kaynak olarak gösterilmesi ve yol gösteriyor olması da büyük bir başarıdır. , birçok alanda önemli işlere imza atmış ve öldükten 2000 yıl sonra bile bilime yön vermeye devam etmektedir.