Elektriği ayrıntılı olarak inceleyen ilk insan Benjamin Franklin’di. ABD’de dünyaya gelen Franklin, matbaacı, yayıncı, politikacı olarak da ün kazanmıştır. 40 yaşındayken, o zamanlar daha çok bir eğlence aracı olarak kullanılan elektrikle uğraşmaya başladıktan sonra 1752’de yıldırımın elektrikten kaynaklandığını göstermiştir. Yine metal anahtar bağlanmış bir uçurtma uçurup onu fırtına bulutlarının arasına sokup bir deney yürütmüştür. Deney sonucunda gördü ki anahtara yıldırım çarptığında anahtardan kıvılcımlar yükseldi. Buradan da sonuç olarak fırtına bulutlarının durgun elektrikle yüklü olduğunu kanıtlamış oldu. Yıldırımın nedenini çok güçlü bir kıvılcım biçiminde elektrik boşalması olarak açıklamıştır. Bundan sonra, bir eve ilk paratoneri(yıldırımsavar) yerleştirmiştir ve bunun yıldırımı tamamen güvenli bir biçimde toprağa aktarımını sağladığını tespit etti. Bugün artık dünyada kendine yer edinmiş bu aletin mucidi Franklin’dir.

Yine, sıcak havanın kaçmasını engelleyen ve hala kullanılmakta olan soba sistemini bulmuştur. İngilizce ’de bifocals denen çift odaklı gözlüğü icat etmiş, ayrıca Amerika’daki ilk organize kütüphaneyi, itfaiye idaresini ve hastaneyi kurmuştur. Sıcak su akıntısının haritasını ilk defa çıkartan insan olarak hidrodinamik üzerinde de çalışmalar yürütmüştür. Elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan ilk bilim adamı olarak da tarihe geçmiştir.

Benjamin Franklin ayrıca mikrop/enfeksiyon ilişkisini kurmuş, paleti, ve uçurtma ile su kayağını bile bulmuştur. Güneş ışığından daha uzun süre yararlanmak için saat ayarlaması(ülkemizde de yapılan yaz saati- kış saati uygulaması) yapma gerekliliğini de kendisi çıkarmıştır.