Takvimler 19 Haziran 1623’ü işaret ettiğinde Clermont’ta önemli bir isim hayata gözlerini açıyor… Hepimizin adını sıkça duyduğumuz ve ortaya koyduğu önemli başarılar ile bir döneme yön vermeyi başaran Blaise Pascal’dan bahsediyoruz… Etienne Pascal’ın tek erkek çocuğu olan Blaise, henüz 3 yaşında iken kötü bir olay yaşamış ve annesini kaybetmiştir. Buna rağmen hayata güçlü bir şekilde tutunmayı başarmış ve ortaya önemli eserler koymuştur. Clermont’tan Paris’e taşınan aile, hayatlarına uzunca bir süre burada devam ediyor ve Pascal’ın eğitim hayatı da Paris’te şekilleniyor.

Pascal’ın Matematiğe olan ilgisinin farkında olan babası, öncelikli olarak Yunanca ve Latince öğrenmesini istemiş ve kendini bu alanda geliştirmesi için gayret göstermiştir. Hatta bazı kaynaklarda, babasının evdeki tüm Matematik dökümanlarını sakladığı yazılıyor. Buna rağmen Pascal vazgeçmemiş ve Matematiğe olan hevesini hiçbir zaman yitirmemiştir. Henüz 2 yaşında iken önemli başarılara imza atmış ve Geometri bilgisi olmamasına rağmen üçgenin iç açılarının toplamını bulmuştur. Bunu hiçbir eğitim almadan kendi uğraşları ile yapmış olması da onun ne kadar dahi bir Matematikçi olduğunu ortaya koyuyor.

Hiçbir kaynaktan faydalanmadan Öklidi bulan ve birçok önermenin ispatını da kusursuz bir şekilde yapan Pascal, bir üçgenin iç açılarının toplamının ispatını da yine küçük yaşlarda yapmıştır. Eğitim hayatındaki ilk önemli adımı Paris Mersenne Akademisine kabul edilmesi ile atan Pascal, 16 yaşına geldiğinde ise konikleri anlatan ve birçok ispatı da bünyesinde barındıran bir eser kaleme almıştır. Matematiğin yanı sıra Fizik ile de yakından ilgilenen Pascal, sıvı basıncı ve denge hali bilgisi eşliğinde kendi kanunlarını ortaya koymuştur.

Hayatı ve Yaşadığı Sıkıntılar

Pascal, yakın çevresinin anlattıklarına göre uykuyu sevmeyen ve bunu vakit kaybı olarak gören bir Matematikçi imiş…  Sağlığını geri plana atması ise kısa sürede çok sayıda sorun yaşamasına neden olmuştur. Baş ağrıları, mide spazmları ve hazımsızlık gibi sorunlar nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşamış ancak çalışmaktan hiçbir zaman geri kalmamıştır.

1642’li yıllarda ablasının baskısı ile birtakım tarikatlara mensup olmuş ve onlarla birlikte hareket etmiştir. Din konusunda da eğitim almak isteyen Pascal, asıl çalışma alanının bilim ve teknoloji olduğunu düşünerek buradan ayrılmıştır. 1653 yılında kaleme aldığı kitapta Sıvıların Kararsızlığını konu edinmiştir.

1658 yılında şiddetli baş ağrısı ve zamansız uyuklamalar gibi sorunların artması nedeniyle zor günler geçirmiş, 4 yıl boyunca çalışmalarına ara vermek zorunda kalmıştır. 1662 yılının Haziran Ayında vefat eden Pascal’ın, yapılan araştırmalar neticesinde önemli bir beyin hastalığına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Babası için Yaptığı Hesap Makinesi

Devlet bünyesinde bir memur gibi görev yapan babası, hesap incelemeleri konusunda uzman bir kişi idi ancak yorucu hesaplamalar onu fazlasıyla yıpratıyordu. Pascal, bu hesaplamaların daha kolay bir şekilde yapılabilmesi için mekanik bir cihaz icat etti ve buna hesap makinesi adını verdi. Basit aritmetik işlemleri sorunsuz bir şekilde yapan makine, günümüzde kullandığımız hesap makinelerinin en eski modelidir.

Başarıları

Matematik biliminin gelişmesinde önemli pay sahibi olan Pascal, eskilerden aldığı bayrağı en iyi şekilde taşımış ve kendinden önce gelen Matematikçilerin ortaya koyduğu çalışmaları geliştirerek gelecek nesillere harika bir çalışma ortamı sunmuştur.

Matematik konusundaki başarısını Fizik Dalında da ortaya koyan Blaise Pascal, Hidrodinamik ile birlikte Hidrostatik ilkeleri üzerine de birtakım çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1646 yılında gerçekleştirdiği Paskal Varili deneyi de en önemli başarıları arasında gösteriliyor.

23 yaşına geldiğinde Toricelli’nin Atmosfer Basıncı üzerine yaptığı çalışmaları ele alarak ilerlemiş ve önemli bir yol kat etmiştir.

Pascal, gerçekten ilginç bir insan olarak karşımıza çıkıyor ve bir gece diş ağrısından uyuyamadığı anlarda rulet oyununu icat ediyor…

Burada bilinmesi gereken önemli bir detayı da sizinle paylaşmak istiyoruz… 1653 yılında kaleme alınan bir kitap sayesinde Pascal Üçgeni, Blaise Pascal’a atfedilmiştir ve birçoklarımız bu üçgenin yaratıcısının Pascal olduğunu düşünüyoruz fakat eski çağlara bakıldığında bu üçgenin Çinliler tarafından bilindiği karşımıza çıkıyor.

Eserleri

  • Essai Pour Les Coniques
  • Experiences Nouvelles Touchant Le Vide
  • Lettres Provinciales
  • De l’Esprit Geometrique
  • Pensees
  • Ecrit Sur La Signature Du Formulaire