Pusula iğnesinin yaklaşık kuzey-güney doğrultusunda durduğunu biliyoruz. Bunu sağlayan manyetik alanın oluşum sebepleri bilim insanlarınca araştırılmaktadır.

Dünyanın Manyetik Alanı Nasıl Oluştu

Bu teorilerden en çok konuşulanı yerin merkezindeki plazma yapıdaki magmanın dönüşüyle ilgili olandır. Magmanın dönüşü sebebiyle yapısındaki yüklü parçacıkların oluşturduğu elektrik akımı yerin manyetik alanını oluşturmaktadır.

Manyetik Sapma Nedir

Yerin manyetik alanının gösterdiği kuzey ve güney yönleri coğrafi kuzey ve güney ile az da olsa farklılık gösterir. Bu sapmanın oluşturduğu açıya sapma açısı denir. Bu fark dikkate alınıp düzeltme hesaplamaları yapılmazsa, pusula bizi gitmek istediğimizden farklı bir noktaya yönlendirir.

Dünyanın Manyetik ve Coğrafi Kutupları arasındaki Sapma açısı 11,5 derece dir.

Dünyanın Manyetik Alanının Sonuçları

Dünya’nın manyetik alanının en önemli özelliklerinden birisi Dünya’yı, özellikle Güneş’ten gelen zararlı yüklü parçacıklardan korumasıdır. Bu alan uzaydan Dünya’ya gelen bu yüklü parçacıkları manyetik bir kalkan gibi uzaya geri savurur.

                 Dünya’nın Manyetik alanının Zararlı yüklü parçacıkları Uzaklaştırması

Dünya’nın manyetik alanının bir özelliği de göç eden canlılara yaptığı yardımcı etkidir. Bilim insanları göçmen kuşların, balıkların ve deniz kaplumbağalarının Dünya’nın manyetik alanından faydalanarak yönlerini saptadıklarını ileri sürmektedirler.