20.yy’ın kuşkusuz en büyük dâhilerinden olan Tesla, bilim tarihine damga vurmuş sayısız projenin sahibi bir mucittir. Adına ders kitaplarında nadiren rastlansa da bilim dünyası onu akıl almaz buluşları, çığır açan teknolojileri ve sıra dışı kişiliğiyle tanır. Özellikle elektriğin kablosuz taşınabileceğini göstermesiyle ne kadar büyük bir dahi olduğunu kanıtlamıştır. Her ne kadar daha çok alternatif akımı(AC) bulmasıyla bilinse de elektrik üzerine sayısız deney yapmış, döneminde yaşamış olan Edison’la rekabete girmiştir.

Fizik biliminin oluşumunun temel taşlarından biri olan Tesla,10 Temmuz 1856 da Sırbistan’da dünyaya gelmiştir. Tesla’nın babası bir papazdı ve oğlunun da papaz olmasını istiyordu. Annesi ise Tesla ya göre bir mucitti ve annesinin her defasında mükemmel bir dahi olduğunu vurgulamıştır. Bilimle ilgilenmesindeki en büyük motivasyonu annesidir. Ailesindeki 5 çocuktan biri olan Tesla henüz 5 yaşındayken abisi ölmüştür. Daha sonraları bu olay Nikola Tesla’yı uzun yıllar etkileyen bir olay olmuştur.

Mühendis olmak isteyen Tesla,1875 yılında Avusturya Graz Politeknik okulunda eğitime başlamıştır. Buradan sonra eğitimine Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversite’sinde sürdürmüştür. Eğitimi sırasında yabancı kaynakları da okumak istediği için anadili olan Sırpça ve aile içerisinde öğrendiği Almanca dışında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenmiştir. Çoğu kaynak asosyalliği ve takıntı biri olması nedeniyle eğitim aldığı üniversitelerden mezun olmadığını söyler. Tesla 1884 yılında Amerika’ya göç etmiştir.

Nikola Tesla fizik bilimine ve insanlığa 750 buluş kazandırmıştır. En büyük hayali olan elektriği kablosuz olarak taşıyabilmekti ve Tesla bunu km’ lerce ötedeki lambaları kablosuz olarak aydınlattığı deneyinde başarmıştır. Tesla’nın en çok tanınmasını sağlayan keşfi alternatif akımı bulmasıdır. Radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, lazer teknolojisi, radarın teknolojisinin temelleri, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını alternatif akım uygulamalarına yalnızca birkaç örnektir. Günlük hayatta kullandığımız yüzlerce elektronik araç alternatif akım yardımıyla yapılmıştır ve bu yönüyle Tesla çağımızı inşa eden bilim adamlarındandır. Nikola aynı zamanda ilk insan eliyle yapılan şimşeğin oluşturmuştur. Bunun gibi elektriksel olaylarla yaptığı deneylerle Edison’la rekabete girmiş ve Edison ve Tesla arasında her zaman bir atışma geçmiştir.

Nikola Tesla icatları yanında özel yaşamıyla da tarihe damga vurmuş bir kişiliktir. Asosyal, takıntılı ve asüksel bir insandı. Not tutmayı sevmezdi, tüm çalışmalarını aklında tuttuğunu iddia ederdi. Hayatı boyunca hiç evlenmeyen bu adam her zaman 150 yaşına kadar yaşayacağını söylerdi. Edison’la arasından geçen bir olaydan sonra hayatı boyunca Edison’la zıt kutuplarda olmuşlardır. Öyle k i 1910 yılında Nobel ödülü Edison ve Tesla ya beraber verilince Tesla ödülü reddetmiştir. Nikola Tesla 86 yaşında, İkinci Dünya Savaşı sırasında 1943 te Amerika’da ölmüştür.

Fiziğin kurucularından olan Tesla hakkında ölümünün ardından birçok iddia ortaya atılmıştır. Bunlardan biri Tunguska olayıdır. Tarihe meteor çarpması olayı olarak geçen bu olayın aslında Nikola Tesla’nın deneyinin sonucunda oluşan bir patlama olduğu iddia edilmektedir. Günümüzün popüler konularından biri olan HAAP projesi de iddialar arasında. Tesla’nın çalışmalarıyla yapılan projeyle depremlerin yaratılabildiği, iklimlerin değiştirildiği söylenmektedir.