Wilhelm Röntgen Kimdir? Wilhelm Röntgen’in Hayatı: Prusya-Remscheid’e bağlı Lennep şehrinde dünyaya gözlerini açan(27 Mart 1845) Alman Fizikçi, Hollanda ve İsviçre’de uzun süre ikamet etmiş ve 1861 yılında Utrecht Technical School’da eğitimini sürdürmüştür. Başarı ile mezun olduktan sonra Zürih Politeknik Üniversitesinin kapıları da 1865 yılında kendisine açılmıştır. Takvimler 1869’u gösterdiğinde makine mühendisi unvanı ile mezun olmuş ve doktorasını da yine bu üniversitede vermiştir. Sırası ile 187, 1879 ve 1888 yıllarında Strazburg, Giessen ve Würzburg’da Fizik Profesörü olarak görev almıştır.

1990 yılında ise hayatı ve kariyeri için önemli bir karar alarak Münih Üniversitesine geçiş yapmıştır. Burada ise Fizik enstitüsü yöneticisi olarak görev yapmıştır. Ölümü oldukça dramatik olan ünlü fizikçi, maddi sıkıntılar içerisinde hayata gözlerini yummuş ve 10 Şubat 1923’de vefat etmiştir.

Wilhelm Röntgen’in Çalışmaları ve Buluşları

Wilhelm Röntgen hangi alanda çalıştı? Sorusuna da yine bu başlık altında yanıt vermeye çalışacağız. Eğitim ve çalışma hayatı boyunca yalnızca sahip olduğu bölümle ilgili değil, farklı alanlar ile ilgili çalışmalara da ağırlık veren Alma Fizikçi, 1885 yılında bir akım ile birlikte kutuplanmış geçirgen hareketinin manyetik etkiler konusunda aynıyı işaret ettiğini savundu ve savunmasını da somut örnekler ile birlikte başarılı bir şekilde ortaya koydu.

Devam eden çalışmalarında ise birçok bilim insanının yaptığından daha aykırı bir işe imza attı ve Crroke tüpü olarak bilinen boş tüpün içine yerleştirilecek olan iki farklı elektrottan meydana gelen düzenek ile birlikte katottan kopan elektronların henüz anota erişemeden cama çarpmasını ve floresan olarak adlandırılan ışık parlamalarının meydana geldiğini öne sürdü ve bu tezini de ispatlamayı başarmıştır.

Takvimler 8 Kasım 1895’i gösterdiğinde ise çalışmasını bir tık öteye taşıyarak bu deneyi karanlık bir odaya taşıdı.Işık geçirgenliğini tam manasıyla tespit edebilmek ve bu süre zarfında ilerleme kaydedebilmek adına karanlık oda ona daha fazla yardımcı olacaktı. Deney tüpünü de sarılı hale getirerek çalışmalarına başladı ve tüpten uzakta olan baryum platinocyanite sarılı kağıtta meydana gelen parlamanın, çalışmalarını sorunsuz bir şekilde yürüttüğüne dair önemli bir işaret olduğunu fark etti. Bu deneyi defalarca tekrarladı ve hiçbirinde yanılmadı.

Mat yüzeyden geçebilme özelliğini taşıyan bu ışın için bir isimlendirmede bulundu ve ‘’X ışını’’ olarak adlandırdı. Bu adlandırma, Matematik’te karşımıza çıkan ve binmeyen olarak nitelendirilen ‘’X’’ten geliyor. Henüz tanımlayamadığı bu ışın, bugüne kadar ulaşan Röntgen Işınlarının ta kendisi idi…

28 Aralık 1895’te ise bu önemli buluşu duyurdu. Bilim dünyasına yalnızca çalışmalarını değil, parmaklarını da veda eden özel bir isim olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu ışınların zararlı olduğunu henüz keşfedemediği için kısa bir süre sonra parmaklarını da kaybetmiştir.

Wilhelm Röntgen neyi buldu? Sorusuna karşılık gelen yazımızı tamamlamadan önce dilerseniz Alman Fizikçi’nin diğer başarılarına da hep birlikte göz atalım…

Röntgen Işınlarının duyurulması ile birlikte , modern bilimin kuruluşu için önemli bir rol model olarak adlandırıldı ve dönemin en önemli isimleri arasında yer aldı. Tarihe bakıldığında ‘’1908 Nobel Fizik Ödülü’’ sahibinin de yine Alman Fizikçi Wilhelm Röntgen olduğunu görebiliyoruz.

Hayatının büyük bir kısmını deneyler yaparak geçiren ve  insanlığa fayda sağlayacak muazzam bir buluş ile ölümsüz isimler arasında yer almayı da başarmıştır.